Profilaktyka

3 x L czyli

Lakierowanie Lakowanie i Lapisowanie bez tajemnic!


LAKIEROWANIE

Słowem wstępu lakier (varnish), jak wynika z przeprowadzonych badań, jest najskuteczniejszą formą fluoryzacji. Na wizycie ząbki są „malowane” preparatem który występuje w 5 smakach i zapachach.

Do wyboru mamy:

  • wiśnię,
  • gumę balonową,
  • karmel,
  • miętę
  • melon


W naszym gabinecie hitem jest karmel i guma balonowa. Jest to zdecydowanie bardzo przyjemny zabieg. Po oczyszczeniu zębów, wcieramy w nie preparat, czyli „malujemy” zęby takim mini pędzelkiem podobnym do tego, jakim malują dzieci farbami. Najczęściej „malujemy” świnkę Peppę, kotki, pieski ale zdarzały się też auta, kwiaty i serduszka :)

Lakiery redukują próchnicę 20-75%. Jak często lakierować? Przynajmniej 2 razy w roku.

Zalecamy Lakierowanie już na pierwszej wizycie adaptacyjnej w naszym gabinecie.


LAKOWANIE

Jednym zdaniem: Lakowanie to wyjątkowo skuteczny, szybki i bezbolesny sposób ochrony zębów przed próchnicą.

Laki szczelinowe (pits and fissures sealants) inaczej uszczelniacze - to materiały stosowane do uszczelniania dołków i bruzd w zdrowych zębach najprościej mówiąc. Uszczelniacz jest płynnym materiałem, który "zapływa" do uprzednio wytrawionych kwasem dołków oraz bruzd występujących w anatomicznych zagłębieniach zęba. Uszczelniacz wypełnia je i po polimeryzacji lampą chroni ząb przed rozwojem próchnicy. 


Kiedy wychodzą pierwsze zęby trzonowe stałe, mogą się pojawić problemy z dokładną ich higieną. Wszystko ze względu na ich budowę - bruzdy w zębach stałych charakteryzują się dużą podatnością na próchnicę. Bruzdy zębów powinny być zalakowane wcześnie, najlepiej do czwartego miesiąca po ich wyrżnięciu, a więc u dzieci 6-8 letnich (tak zwane "szóstki") i u młodzieży 11-13 letniej (drugie zęby stałe trzonowe - tak zwane "siódemki"). Lakować możemy również zęby mleczne u najmłodszych dzieci, kiedy pojawią się pierwsze "czwórki" i "piątki". Badania dowodzą, że lak utrzymuje się całkowicie (90%) w ciągu pierwszych dwóch lat po założeniu. Choć wykazuje on dobre właściwości utrzymania, konieczna jest systematyczna kontrola, najlepiej co 6 miesięcy, a w przypadku stwierdzenia uszkodzenia laku, jego uzupełnienie. Świetnie sprawdzą się tutaj laki kolorowe - które nie tylko ucieszą dziecko, ale również ułatwią obserwację ich szczelności rodzicom. Gdy zauważymy brak koloru jednej z bruzd zęba, powinniśmy zapisać się na wizytę do higienistki lub do lekarza stomatologa w celu kontroli i ewentualnego uzupełnienia laku.


Stosowane obecnie laki utrzymują się w zębach przez wiele lat. Na ich dobre utrzymanie w bruzdach wpływa perfekcyjnie wykonany zabieg (czyli przestrzeganie zasad postępowania w poszczególnych etapach), użyty materiał oraz prawidłowa ocena bruzdy.

Lakowanie w liczbach:

  • Lakowanie bruzd i szczelin powierzchni zębów zostało wprowadzone w latach 60-tych.
  • Skuteczność uszczelniania: redukcja próchnicy u dzieci i młodzieży po roku 86% po 4 latach - 58%, przy okresowej kontroli 80-90% po upływie 10 lat i więcej.


LAPISOWANIE

Zabieg na "L", jednak o całkowicie innych właściwościach. Dotyczy zębów już ze zmianami próchnicowymi.

Procedura wykonania zabiegu lapisowania jest podobna do lakierowania. Również wcieramy w zęby specjalny preparat. Tym razem wykorzystujemy do tego 2 "pędzelki" - zielony i srebrny.

Zabieg lapisowania ma na celu zahamowanie procesu próchnicy w zębach mlecznych.

W przypadku Małych Pacjentów, u których nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia tradycyjnymi metodami (na przykład u Dzieci poniżej 2 roku życia, które nie wykazują chęci współpracy z lekarzem), jest to często jedyny sposób na zachowanie mleczaków objętych próchnicą do czasu ich fizjologicznej wymiany.

Po zabiegu lapisowania w naszym gabinecie zęby mogą nieznacznie zmienić kolor. Preparat, który stosujemy, nie wykazuje właściwości barwiących, jest to lapis estetyczny - bezbarwny, jednakże zdarzały się zgłoszenia o zmianach, dlatego zawsze informujemy naszych pacjentów o wystąpieniu takiej możliwości.


Wszystkie opisane zabiegi są bezbolesne i przyjemne dla Małego Pacjenta.


mgr hig.stom. Kinga Rudzka-Kawa


Literatura:

1. "Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny" Z. Jańczuk

2. "Asystowanie w stomatologii" L.V. Barnett

3. "Podręcznik dla asystentek i higienistek stomatologicznych" Z. Jańczuk

4. "Pit and fissure sealants for preventing dental decay in permanent teeth" Cochrane